Jaanipäev poolitab aasta. Sel aastal saime ikka oma sutsaka vihma kätte. Grillida ja lustida see ei seganud. See postitus on selleks, et meeles pidada, mis on kasvama saanud ja arenenud. Seekord on peenardest üldvaated.
Maja ees on kevadel tulbipeenar, mis suve alguseks saab pojengipeenraks, sügisel on sügisastrite aeg.
Kevadine tulbipeenar |
Suvine pojengipeenar |
Trepil on ahtalehise peiulille amplid
Paraadtrepi kõrval roosid, diervilla.
Roniroos ,,Flammentanz’’ pürib kõrgustesse, alustab õitsemist
Teeäärne hekitagune varjulisem nurk juunis
Sama nurk juulis
Septembris
Garaaži kõrval on selline koht, mis sobib autopesuks ja suurele perele autoparklaks. Maja ehituse alguses oli vaja liiva, killlustikku, kruusa kuskile ladustada. Nii tekkis siia vett imav ja õhukese huumuskihiga ala. Ala piirneb naabrite kõrge teravate asteldega viirpuuhekiga. Selle ette oleme sobitanud kõrgemaid püsikuid:kobarpea, lursslill, kõrged liiliad, kassisaba, angervaks, monarda, kukekannused, kitseenelas vaheldumisi päevaliiliatega.
Suvine aiaäär |
Kevadine aiaäär |
Sügisene aiaäär
Sügisene parkla 30.okt.2016
Naabritega jookseb veel võrkaed kuni krundi piiri lõpuni. Siia sai istutatud kunagi püsikuid-floksid, ruuge päevaliilia, õnnehein, sügisaster jne. Söödavate marjadega põõsad:kukerpuu, ebaküdoonia, aroonia. Nüüd on need laienenud naabri aeda ja on tülitekitavad. Peab ümber kolima, nii et üle piiri midagi ei roniks.
Püsikupeenar pojengidega ääristab naabritega ühist võrkaeda(juunis)
Juulikuine floksidega püsikupeenar
Septembriks on ümber istutatud floksid
Kuna maja vari ulatub kevadel kaugele aeda, siis püsikupeenar on nii kaugele rajatud, et aprillikuu päike soojendaks maad ja paistaks taimedele. Püsikupeenar on kolm ühes: sibullilled, püsikud ja suvikud. Nartsisside ja tulpide õitseaeg ei lange päevaliiliatega kokku, seega saab sellele peenrale kavandada kaks kõrgaega. Päevaliilia puhmikud varjavad suvel sibullillede koltuva lehestiku. Sama mõttega on mõned laugud peenrasse torgatud.
Vasakpoolne peenar sibulilledega
Sama peenar jaanipäeval püsikutega
Juulikuu püsikutega päevaliiliate aeg
Vasakpoolne lillepeenar 23.september astrite aeg
Parempoolne peenar kasvuhoone ees märtsis
Parempoolne püsikupeenar kasvuhoone ees juunis
Parempoolne peenar kasvuhoone ees juulikuus
Parempoolne peenar kasvuhoone ees 23.september
See peenar on sama põhimõttega rajatud, kevadel õitsevad sibullilled: hüatsint, kobarhüatsindid, kellukesed, nartsissid, tulbid jne Suvel iirised, päevaliiliad, liiliad, karvane päevakübar, madal lavendel, mõrsjalill, violetne liatris ja hiljem lisandub punane siilikübar.
Õunapuude all oli natuke haritud maad. Kaevasin sinna mõned pojengijuurikad ,,korraks’’ kuni õige koha leiab. Nüüd on puude vahel võrkkiigega mõnus kõõluda ja pojengide lõhna nautida.
Pojengipeenar õunapuude all
Ümber maja oleks taimede jaoks ruumi küll. Paremal pool on võrkpalliväljaku suurune ala muru all. Oleme seal õhu-, sulg-, võrkpalli mänginud ja jalgpalli tagunud, petanki veeretanud ning lendavat taldrikut keerutanud. Talvel tuuakse läbi heki talvepuude koormad kohale. Hekk saab küll vähe viga, kuid puude ladustamine on hõlpsam.
Talvine mänguväljak |
Suvine mänguväljak
Maja taga on puuviljaaed, marjapõõsad, peenrad, ravimtaimed, mõned kartulivaod ja kasvuhoone. Suvine söögilaud koosneb enamasti oma aia saadustest, talvine hoidisteks tehtud aiasaadustest. Suvine tegevus toimub tagaaias.
Lodža ei ulatu hoonest välja ja on avatud ühest küljest tagaaeda
Vaade lodžalt 2.06.2016
Talvine vaade lodžalt, taamal paistab kanakuur, kuhu päike osaliselt paistab 6.02.2017
Nii südasuvine aed, kuum ja värviline
VastaKustutaIkka on hea tunne kui keegi hea sõnaga innustab. Tänud.
VastaKustuta