Sentens

Carpe diem!

neljapäev, 23. juuni 2016

Laugud

Laugu ladinakeelne nimetus on Allium. Eesti looduses esineb 5 lauguliiki: metslauk, nurmlauk, rohulauk, karulauk ja murulauk.
Esimene kokkupuude laukudega on ikka köögiviljana. Esmalt muidugi harilik sibul (Allium cepa) püstise varrega rohttaim.

Harilik sibul

 Küüslauk (Allium  sativum) sobib toiduks nii värskelt kui marineeritult. Samuti on talveks säilitatud. Küüslauk on ju  looduslik antibiootikum. Küüslaugu alamliik silmus-küüslauk: varre spiraali keerdunud ülaosa moodustab 1-2 rõngast.

Silmus-küüslauk silmust moodustamas

Porrulaugu (Allium porrum) puhul tarvitatakse toiduks mahlakat mahedamaitselist lehetuppedest moodustunud ebavart. Sobib nii salatitesse kui suppidesse, sisaldab rohkesti C vitamiini. Üle-eelmisel aastal jäid mõned taimed ületalve maha, eelmisel aastal moodustasid suured  valged kerajad õisikud.
Porrulaugu õisik

Murulauk ( Allium schoenoprasum) on üks esimesi kevadisi köögivilju, mida toidule lisada.
Murulaugu lillad õisikud

Hariliku sibula ristamisel talisibulaga on saadud rindeline sibul (Allium×proliferum). Õite asemel moodustab varre otsa suuri õhusibulaid. Neid õhusibulaid võib samuti toiduks tarvitada, sobivad ka marineerimiseks. Sibulad on talvekindlad, meil kasvavad kasvuhoones, sest siis saab kevadel varakult rohelisi varsi.
Rindeline talisibul

Karulauk on mahlakate ja mahedamaitseliste lehtedega. On samuti aias kasvatatud, kuid mingite segaste asjaoludega välja rohitud. Pildimaterjal ka puudub.
Metslauk (Allium scorodoprasum) on kaasa tulnud Saaremaalt koos põldmarja taimedega. Koos välja kaevates on sibulad paljunenud ja oma tähelepanematuse tõttu õunapuu aluse hõivanud. Õisik on sigisibulatega, õied on roosakaslillad. Sibul on väike aga tütarsibulaid moodustab arvukalt, seega paljuneb kiirelt ja jõudsalt.
Metslauk alustab õitsemist

Hilisemalt on meie aeda tulnud laugud kui ilutaimed.
Valgeõielistest laukudest kasvab Karatau lauk (Allium karataviense), mis moodustab ilusa kera ja on madalakasvuline ning ei tarvitata söögiks. Tal on meeldiv mahe lõhn.
Karatau lauk
Kollase õisikuga on kuldlauk (Allium moly) on madalakasvuline, õitseb juunis.
Kuldlauk

Violetse õisikuga on hollandi lauk (Allium hollandicum), mis on vist kõikidesse aedadesse jõudnud ,,Purple sensation’’. Õitses ennem ära kui pildi jõudsin teha. Varasemast ei leidnud samuti sobivat võtet:(
Turkmeenia lauk (Allium christophii) õitseb juunis. On efektne mitmeaastane lauk,  kohevad hõbedase läikega lillakad pallid, mida kutsutakse ka ,,Pärsia täht’’. Kitsaste õielehtedega eriliselt suured õied. Aias esimest aastat.

Turkmeenia lauk alustab õitsemist
Üks uus lauk peaks veel õitsemist alustama , taevassinine lauk ,,Azureum’’. Üks vars oli juba vihmaga maha pekstud, ootame ehk näeb õit teistel vartel.
Taevassinine lauk ,,Azureum’’

3 kommentaari:

  1. Laukudeta pole meil vist küll mitte ühtki aeda.

    VastaKustuta
  2. Päris hästi oled fookusesse saanud taimed.
    Sibula kasulikkusest võiks rohkemgi kirjutada :)

    VastaKustuta
  3. Laugud on toredad, need peavad aias olema. Peaks enda omad ka millalgi üle lugema ja kirja panema, praegu ma ei tea vist isegi hästi, kus ja mis :)

    VastaKustuta