Pojeng (Paeonia) on perekond pojengiliste sugukonnast. Nimi tuleneb vanakreeka jumala Paeoni nimest, kes oli Olümpose jumalate arst. Ravis terveks lahingutes haavata saanud inimesed ja jumalad. Ühe taime sai ta Olümpose mäelt, Apollo emalt Lethalt, millega ravis terveks Aidase. Kade arstide jumal tahtis Paeoni mürgitada, kuid terveks ravitud Aidas muutis ta kauniks lilleks, mis meenutas hiiglaslikku roosi-pojengiks.
Pojenge kasvatati esialgu hoopis meditsiinis kasutatavate juurte tarvis, hiljem kaunite ilutaimedena. Hiina rahvuslill on rikkust ja õnne sümboliseeriv põõsaspojeng.
Need lilled on suursugused oma suurte ja värvikate kroonlehtede tõtttu ja aias ei jää nad märkamatuks. Pärast õitsemist säilib lehestik.
Kõige varajasem pojeng meie aias on ahtalehine pojeng (Paeonia tenuifolia), mis alustab õitsemist mai keskpaigast, küllaltki lühiajaliselt kuid erksalt.
Ahtalehine pojeng
Varajane täidisõieline (Paeonia Officinalis) tumepunane pojeng alustab õitsemist juuni algul. Õievarrele moodustub üks õis, taime kõrgus 60-70cm.
Täidisõieline varajane,,Rubra Plena’’
Taluaia matsiroosa pojeng (Paeonia Lactiflora) on keskvarane, 90cm kõrge, roosi lõhna meenutav. Vajab toestamist ja kipub vihmaga lamanduda.
Roosa täidisõieline pojeng ,, Edulis superba’’
Enamlevinud valgeks talupojengiks on valgeõieline (Paeonia Lactiflora), mida iseloomustavad aeg-ajalt õitsemise algul ilmuvad kirsipunased täpid, mis hiljem valgeks pleegivad. Mahe lõhn, kõrge taim ja vajab toestamist.
Valgeõieline täidisõieline pojeng ,,Festima maxima’’
Täidisõieliste pojengide eritüübiks on kroon-tüüpi pojengid. Kroonlehed on laiad ja suured, neile järgneb kitsastest kroonlehetaolistest staminoodidest moodustunud ,,krae’’, keskmises osas laiad petaloidid moodustavad krooni. Kroon ja kroonlehed on ühesuguse värvusega.
Kroon-tüüpi pojeng teadmata päritoluga
Täidisõieliste pojengide üheks eritüübiks on poolkera tüüpi pojengid. Kroonlehed on suured ja laiad, õie südamepoolkera moodustavad kroonlehetaolised petaloidid. Viimased on lõhestunud ja hambulise servaga. Kraed ja krooni pole.
Roosa poolkera tüüpi pojeng keskmise õitsemisajaga
Kõik pojengid ei ole veel õitsema läinud, lisan hiljem vastavalt õitsemisele. Pojengid on ühed vähestest lilledest, mida tuppa vaasi toome. Ega ma ei teadnud nendest õitest varem midagi, õiekujust arusaamine on siiani keerukas. S. Savisaare selgituste järgi olen püüdnud aru saada, mis pojenge eristab ja mis meie aias kasvab. Aga neid uusi sorte on ikka tõeliselt palju ja huvitavaid.
Vihma nõidumine on selge. Tuleb väljas värvimistöödega tegelema hakata. Kui Seenevana hakkas kasvuhoonet vuntsima, läks kohe sajuks. Nüüd tuli Kutt appi maja värvi kohendama, vihm kohal. Nii ongi, las sajab.
Väga ilusad pojengid, mul on ka aias kolme sorti vana ja nimetut, üks neist võiks olla seesama Edulis superba aga pojengimääramises olen mina täiesti võhik. Ilusad on nad igal juhul.
VastaKustutaSuursugune ja kaunis on nende õitsemiseaeg
VastaKustuta